3
Products
reviewed
698
Products
in account

Recent reviews by TheWillik

Showing 1-3 of 3 entries
No one has rated this review as helpful yet
2.4 hrs on record (2.0 hrs at review time)
Touhou Unfinished Dream of All Living Ghost
je další hra patřící k sérii Touhou Project. Je to už 19. oficiální díl v sérii, když nepočítám spin-offy a fanouškovské hry. Pracoval na ní ZUN z Teamu Shanghai Alice (zdá se mi, že mu pomáhali i další lidé). Je to opět „danmaku střílečka“, kdy na hráče nepřátelé střílí ze všech stran, ale místo jedné obrazovky jsou 2 a hráč hraje proti dalšímu hráči/botovi. Blíže u průběhu hry.

Technické věci kolem hry

Hra funguje jakžtakž stejně jako ostatní ze série, bugy nejsou příliš časté. Opět je milion možností, jak velké je okno. Akorát jsem zaznamenal, že když má člověk třeba notebook a k tomu monitor, který je větší, tak se okno/fullscreen nepřizpůsobí.

Hra je jen v japonštině, ale od toho je tu Touhou komunita. Ta pracuje na překladech Touhou do hodně jazyků, hlavně angličtiny. Ta už je téměř hotová. Překlady jsou dostupné na stránce http://thpatch.net. Já jakožto někdo, kdo Touhou hry dříve překládal do češtiny, bych i Touhou 19 taky někdy mohl přeložit.

Průběh hry

Hráč má opět na výběr ze 4 obtížností, a to Easy, Normal, Hard a Lunatic. Běžný hráč si vybírá Normal, já osobně na první dojmy Easy, abych vstřebal hudbu, postavy a útoky. Lunatic je, no, šílenost, jak jinak. Na rozdíl od ostatních her hráči není dostupná extra obtížnost. Také chybí číselný záznam skóre, je zde dostupné pouze za koho byla dohrána hra (na všechny obtížnosti). A replaye zde taky nejsou, což celkem ubírá na funkcionalitě.

Hra se hratelností od ostatních dílu podstatně liší, ale není zbrusu nová. Místo toho, aby hráč útočil proti hordě nepřátel a na konci úrovně ho potkal bosse, tak bojuje proti dalšímu hráči/botovi na druhé části obrazovky.

Tato hra vychází ze 2 starších Touhou her, a těmi jsou Touhou 3 Phantasmagoria of Dim.Dream a Touhou 9 Phantasmagoria of Flower View. Také se inspirovala ještě starší danmaku hrou, Twinkle Star Sprites.

Hra se dá rozdělit na 2 části, a to příběhový režim a versus režim.

V příběhovém režimu je celkem 6 úrovní, které hráč musí projít, aby hru dohrál. V každé z nich hráč bojuje za jednu z postav proti 6 ZUNem vybraným postavám, za které hraje umělá inteligence. Má celkem 5 životů, které se na rozdíl od Touhou 9 přes každou úroveň přenáší. Zase je tu ale štít, ten dokáže zachytit 1 střelu, než se dobije. Je zde použita mechanika karet schopností z Touhou 18 Unconnected Marketeers, které hráč získává při poražení každého bosse, s tím, že je každá získaná karta stejná. Tato mechanika trochu osvěžuje souboje, ale zase to ubírá tomu, že není na rozdíl od Touhou 18 každá hra jiná, protože je hráči na výběr poskytnuta 1 karta z několika. Jako nepřátelé na hráče útočí duchové z Touhou 17 Wily Beast and Weakest Creature a některé postavy tyto duchy posilují.

Ve versus režimu stačí další postavu porazit jen jednou. Silná stránka tohoto režimu je, že se v tomto režimu může hrát jak hráč jen může chtít. A to je hráč proti dalším hráči na jedné klávesnici, přesně jak bývaly lokální hry kdysi, hráč proti umělé inteligenci, a umělá inteligence proti umělé inteligenci. K hráči proti hráči nesmí chybět i podpora online soubojů, které fungují na základě místnosti, kam se hráč připojí. O této možnosti moc nevím, protože jsem ji ještě nezkoušel, ale bylo mi řečeno, že moc dobře nefungovala.

Postavy

Na výběr je 19 postav s tím, že se 14 z nich použilo znovu z předešlých dílů. Hráč má ze začátku na výběr pouze 1 postavu, a to Reimu Hakurei s tím, že se ostatní postavy odemykají jak hráč dokončí úroveň v příběhovém režimu. Jsou tu příběhem tématické postavy, někdy podivný výběr ze strany ZUNa a 5 zbrusu nových.

Hudba

O hudbě jsem nevěděl, co si zprvu mám myslet, ale po opětovných posleších jsem usoudil, že není zas tak špatná. Díky tomu, že zde je tolik znovu použitých postav, tak nesmí chybět zremixované jejich znělky. Z nich se mi líbila znělka Orin, kdy ZUN navrátil starší instrumenty z Touhou 11 Subterranean Animism. Z dema pak The World Is Made in an Adorable Way, ta pro mě byla milé přivítání. Nejvíc se mi ale líbila znělka postavy Son Biten, po prvním poslechu na mě udělaly dojem čínské instrumenty.

Příběh

Příběh shrnu jen tak, že navazuje na Touhou 17 a 18, a to zvířecími duchy ze 17 a kartami z 18.

Shrnutí

Přiznám se, že jsem tento díl nehypoval víc, než ty předchozí, protože se mi osobně nelíbí aplikace versus režimu, takže mám mírnou skepsi vůči tomuto dílu. Snažím se, aby na toto hodnocení neměla vliv.

Po nějakém tom hraní Touhou 19 se musím přiklonit k oné funkcionalitě, která tu je značně omezená. To, že tu nejsou replaye, nebo chybí skórovací systém, se mi ve výsledku zdá, že v tomto směru byl tento díl víc odfláknutý než ty předešlé. Toto je jediný bod, ve kterém se přikláním proti, ostatní body ho ale dorovnávají. Hudba je skvělá, postavy a jejich útoky taky, atmosféra a celková hratelnost.

Hru bych doporučil těm, co mají rádi versus mode proti svým kamarádům a neví co by si zahráli, nebo touží po bolesti a nebo jen chtějí zkusit něco nového.

Nakonec dávám Touhou 19 Unfinished Dream of All Living Ghost 7/10.

PS: Son Biten my beloved
Posted 20 August, 2023. Last edited 20 August, 2023.
Was this review helpful? Yes No Funny Award
5 people found this review helpful
14.4 hrs on record (4.8 hrs at review time)
Touhou Unconnected Marketeers
je další hrou ze série Touhou Project. Je to 18. díl v pořadí (pokud se počítá bez tzv. mezidílů, spin-offů). Takže pokračuje v žánru „danmaku stříleček" (jinými slovy hodně obtížných stříleček). Na této sérii pracuje přes 20 let jeden člověk, ZUN. Ten je zároveň jediným členem skupiny vývojářů, známých jako Team Shanghai Alice. Nutno poznamenat, že právě při vytváření oněch spin-offů mu pomáhají i další lidé.

Důležité informace

Hra je opět v japonském jazyce, ale Touhou komunita pracuje na neoficiálním anglickém překladu a překladech do jiných jazyků. V polovině tohoto roku se opět ujmu funkce překladatele a Touhou 18 přeložím do češtiny (všechny překlady jsou na stránce thpatch.net).

Vím, že tenhle žánr videoher není pro kdekoho šálkem kávy, takže doporučuji před koupí vyzkoušet demoverzi.

Hodnotím na verzi 1.00a.

Technický stav hry

Má prosba byla z části vyslyšena, a to ta, že ZUN do hry přidal více možností pro grafické spuštění. Hra nyní podporuje až rozlišení 2560x1920. Má ale na druhou stranu poměr stran 3:4, a to vyšla v roce 2021. Sice mi to nevadí, ale někomu to může připadat zastaralé. (Třeba u fanhry Touhou Fantastic Danmaku Festival jsou namísto černých pruhů, které vyrovnávají poměry stran, postavy.)

Jediný bug, který jsem našel, byl, že mi v jedné Úrovni spadly snímky za sekundu ze stálých 60 na 15. Tohle byl ale jediný případ a nijak mi to nezkomplikovalo hraní.

Ve hře jsou opět úspěchy, ale zase nejsou kompatibilní se Steamem.

Postavy, za které hrajete

Na výběr máte ze 4 postav:

Reimu Hakurei - má ne moc silné naváděné střely, ale mohou střílet na všechny strany.
Marisa Kirisame - má silné vpřed střílené střely.
Sakuja Izajoi - má trochu složitěji střílené nože, jejich výhodou je ale široké pokrytí obrazovky.
Sanae Kočija - má silné naváděné střely, mohou ale střílet jen nahoru od ní.

Herní mechaniky

Touhou 18 má k postavám tzv. systém karet schopností. Ve hře jich je 56 a rozdělují se do 4 kategorií:
Karty Předmětů - ty dávají životy, Spell Karty, Sílu, Peníze (k těm se ještě dostanu).
Karty Vybavení - ty dávají různé schopnosti, např. díky nim můžete používat zbraně jiných postav.
Pasivní Karty - ty poskytují různé vylepšení, třeba zvyšují sílu střel nebo zvyšují sílu Spell Karet.
Aktivní Karty - ty přidávají ke střelám další střely jiného typu, například můžete házet s Měsícem nebo způsobit velké poškození na blízku.

V Touhou 18 se objevují již zmíněné peníze. Ty získáváte tím, že padají z nepřátel nebo i jiným způsobem. Za ně si můžete koupit ke konci každé Úrovně různé karty.

Za mě je to originální mechanika a díky nim si musíte promýšlet jaké karty si zvolíte a možností, jak dohrát hru, je díky nim nespočet.

Grafika

Touhou 18 se graficky vrací k dílům, které překypují světlými barvičkami a celkové herní prostředí je ozvláštněno relaxující atmosférou. Ta se ale počínaje Bossem 3. Úrovně zbarvuje na více záhadné barvy a najednou chcete vědět, co se stane dál.

Rozhraní na pravé straně obrazovky jako vždy doplňuje herní plocha a vy se pohybujete v hodně pěkném prostředím. I zde si dal ZUN jako vždy záležet.

Hudba

Přiznám se, že mě Touhou 18 zprvu hudebně nenadchla. Mohl za to fakt, že jsem si zvykl na uši drásající hudební nástroje, které byly zaměněny za jiné, tišší. Ale při asi třeba třetím přehřátím se mi tato hudba opravdu zalíbila. Mou oblíbenou znělkou se stala „Banditry Technology", znělka u Bosse 2. Úrovně. Když jsem naskočil do plné verze, tak jsem si uvědomil, že jsem udělal správné rozhodnutí. Skoro všechny znělky se mi hodně začaly líbit.

S klidným svědomím musím říct, že Touhou 18 patří mezi ty lepší díly série po hudební stránce.

Také musím podotknout, že se hudební vkus liší od lidí, takže se tento OST (official soundtrack) nemusí líbit jinému člověku.

Tvrzení Touhou music vždy bude říkat, že má právě Touhou opravdu skvělou hudbu, a Touhou 18 to potvrzuje a posílá štafetu dál.

Příběh

Sice je k dokončení hry takřka zbytečný, ale i příběh má v Touhou něco do sebe. V tuto chvíli ještě není celý přeložený do angličtiny, jazyka, kterému alespoň rozumím a do hodnocení ho nezapočítám. Vím jen to, že se vztahuje ke zmíněným kartám.

Nepřátelské postavy

Abych vám nezkazil herní prožitek, tak jen řeknu to, že je rok od roku umělecký styl ZUNa lepší a lepší.

Útoky postav jsou originální, nezaznamenal jsem velký počet zkopírovaných z jiných dílů série.
(Jak já nemám rád normální útoky u Bosse 4. Úrovně.)

Celková obtížnost hry

Opět zde máte na výběr ze 4 obtížností (Easy, Normal, Hard, Lunatic) a po dokončení na jakoukoli obtížnost se odemkne Extra Úroveň.

Obtížnost Touhou 18 je těžší oproti předchozím dílům (tj. Touhou 17, 16). Nejen, že je většina útoků naváděná, ale některé Spell Karty mohou být bolest. Na druhou stranu je obtížnost v Touhou 18 díky kartám hodně měnitelná. Můžete se kupříkladu vybavit kartou, která za vás, když budete zasaženi, použije 2 bomby za to, že přežijete. Tohle je hodně skvělá funkce pro ty, kteří tenhle žánr zkouší.

Takže bych Touhou 18 zařadil k těm těžším dílům série, ale s hodně měnitelnou obtížností.

Shrnutí

Touhou 18 vůbec nelze pokládat za odfláknutý díl série. Už jen svou mechanikou a celkovou atmosférou je to originální kousek. Je to tedy opravdu povedený díl, ale pořád tu jsou některé malinké nedostatky.

Doporučil bych ji těm, kteří mají rádi výzvu, užijí si (při mučení útoky) pěkný soundtrack, nebo jen čekali na tuto recenzi, aby se přinutili k zahrání nějakého dílu ze série Touhou Project.

Nakonec dávám Touhou 18, Touhou Unconnected Marketeers, 9/10.
Posted 4 May, 2021. Last edited 8 May, 2021.
Was this review helpful? Yes No Funny Award
8 people found this review helpful
23.4 hrs on record (2.1 hrs at review time)
Touhou Wily Beast and Weakest Creature
patří do série Touhou Project, která je populární v Japonsku ale v Česku ani moc ne. Žánrově je to tzv. "Danmaku střílečka" či Frenetická střílečka, kdy na vás střílí nepřátelé a vaším úkolem je vyhýbat se tomu a také střílet nazpět. Od dalších Danmaku stříleček se liší. Má 4 obtížnosti, tedy Easy, Normal, Hard a Lunatic a navíc Extra obtížnost, kde je jen 1 úroveň . Jsou nastaveny, aby byly trochu těžké, takže je třeba Normal dáte na 10 pokusů, ale Lunatic je podle názvu "šílenost". Má 6 úrovní a tím, že porazíte Bosse, úroveň končí. Je to 17. díl v sérii (počítáno bez spin-offů), takže je označována jako 17ka/sedmnáctka.

Důležité je vědět, že je hra je pouze v japonštině, ale existuje i neoficiální anglický překlad (doporučuji ho), který do hry musíte dát manuálně. Na překlady doporučuji stránku thpatch.net, kde se mimo jiné nachází i český překlad, na kterém jsem donedávna pracoval.

Doporučuji nejdříve vyzkoušet demo/trial verzi, která je na Steamu také.

Ve hře se nachází podrobný manuál, takže je toto takový malý výběr z celku.

Máte na výběr ze 3 postav/hrdinek, Reimu Hakurei, Marisa Kirisame a Youmu Konpaku. Každá má jiné útoky a máte ještě na výběr zvířecího ducha, který vás bude doprovázet.

Příběh tu je, ale na gameplayi moc nehraje roli, stačí porazit bossy a máte vyhráno. Je zpracován formou "bublin", které jsou nad hrdinkami a značí to mluvu mezi nimi.

Nově jsou tu achievementy, které získáváte za průběžné dokončení jednotlivých obtížností (znáte to). Bohužel nejsou dostupné na Steamu.

Když náhodou přijdete o všechny životy, nachází se tu tzv. Continue, díky kterému můžete začít od nuly ale nakonec vám to dá bad ending. Je tu oproti novým dílům nová herní mechanika, kde sbíráte duchy, kteří poletují po obrazovce a přidávají vám efekty zlepšující hraní. Je to takový mix mechaniky z Touhou 7ky a Touhou 12ky. Má to ale nevýhodu, že díky duchům nejdou někdy vidět střely.

K designu postav řeknu jen to, že si ZUN (vývojář) vybudoval svůj artstyle, který se zlepšuje a celkově je zpracování nových postav dobré. Design jednotlivých úrovní je od první hry lepší a lepší. Kombinují se tam 3D efekty pozadí, které se na každé úrovni mění.

Důležitý prvek hry tvoří Hudba, jinak OST (original soundtrack) či BGM (background music). Hudba je v každé hře jiná, takže nikdy nevíte co na vás vypadne. Hudba v Touhou 17ce je úplně jiná, než v dalších dílech. Je směrována spíš do takového temného stylu kombinovaného se smutným a do tohoto dílu ZUN nově přidává prvky heavy metalu, takže je to taková skvělá novinka. Samozřejmě se tu objevují prvky ze starších dílů, které jsou pro Touhou Project typické.

Snad jediný zápor, se kterým se nedá nic dělat je to, že hra na rok 2019 není v 1080p, ale v menším rozlišení.

Podle mě je to jedna z nejlepších her série Touhou Project, má ale drobné nedostatky, takže jí dávám 9/10. (A také je to má první recenze)

PS: Kutaka cutest birb.
TL;DR: Novinka do série Touhou Project, skoro všechny prvky dobré.
Posted 12 September, 2019. Last edited 12 September, 2020.
Was this review helpful? Yes No Funny Award
Showing 1-3 of 3 entries